Alexandra Papcunová

“Za svoj najväčší úspech považujem dobre založený film“

V krátkosti sa predstav :

Som Alexandra a mám rada umenie.

Ako si sa dostala k fotografii ?

Doma sme mali analógový fotoaparát, Olympus mju-čko 2. Veľká legenda. Keď som začala chodiť na strednú, dostala som super nápad – byť divná a fotiť na film. Veru, v roku 2014 som v mojom okolí nepoznala nikoho, čo by takéto „starožitné“ zariadenie používal, čiže prvý rok sa mi celkom darilo zbierať pohľady nechápajúcich ľudí. Neskôr sa spustil analógový ošiaľ aj u nás a spoznávala som čoraz viac ľudí s rovnakou záľubou.

Analóg alebo digitál ?

Začala som analógom, pokračujem analógom.

Považuješ sa za umelca ?

Neviem. Kto je vlastne umelec?

Stručne predstav svoje fotografie :

Dokumentujem svoju mladosť, obdobie dospievania, moje okolie, zážitky. Hľadám krásu ukrytú v momentoch, ktoré prežívame, vo všedných veciach, ktoré veľmi ľahko prehliadneme pod nátlakom každodenného zhonu za niečím. Častokrát metaforicky reflektujem osobné problémy, či skúsenosti, reagujem na dianie doma alebo vo svete. Fotografické fragmenty spájam do celkov a celky do vlastného sveta, ktorý si vytváram.

Čo ťa k tomu inšpirovalo ?

Podnety dostávam dennodenne. Ako som už spomínala, stačí si len všímať, to, čo sa okolo nás deje.

Venuješ sa okrem fotografie aj iným umeleckým aktivitám ?

Venujem sa viacerým druhom umenia. V mojej izbe za zastretým oknom. Alebo aj vo vlaku, keď cestujem v preplnenom rýchliku zo západu na východ. Alebo naopak. Sketchbook mám takmer vždy so sebou.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech ?

Dobre založený film, haha.

Ako by si chcela posunúť svoju tvorbu ?

Ja som stále so všetkým nespokojná. Chcela by som posunúť svoju tvorbu v technickom smere, ale aj v obsahovom, naučiť sa čo-to o histórií fotky a nejakú tu teóriu, keďže som v tomto odbore nikdy neštudovala. A keď budem aj potom nespokojná, tak ten proces budem opakovať.